Chorvatsko – Dubrovník

Posted by on Jun 13, 2014 in Chorvatsko, Dubrovník

Chorvatsko – Dubrovník

Dubrovník je chorvatské město na pobřeží Jaderského moře. Navzdory významným poškozením, která toto město utrpělo během války v devadesátých letech, patří Dubrovník v současnosti mezi desítku nejkrásnějších historických měst na světě. Ročně toto město navštíví asi 150 000 turistů, kteří zde obdivují unikátní starověkou čtvrť, lanovku nebo například ostrov Mljet. Pojďme si tato místa blíže představit.

Staré město v Dubrovníku

Staré město, které sestává z typických historických domů z bílých kamenů a s červenými střechami, patří k hlavním lákadlům Dubrovníku. Pokud byste měli v Dubrovníku navštívit jen jednu část, zvolte právě staré město, ve kterém může strávit hodiny objevováním jeho historických úžasných zákoutí ve stínu hradeb o délce více než dva kilometry. Počítejte ale s tím, že budete součástí velkého davu turistů. Pokud si budete chtít staré město užít v klidu, vydejte na výlet až po čtvrté hodině odpoledne. Tou dobou už zde bude návštěvníků méně a vy si tak budete krásy tohoto místa moc plně vychutnat. Kromě architektury stojí za zmínku například i muzeum fotografií. Klidně ale staré město můžete navštívit i v noci a užít si romantické posezení v jedné z mnoha místních kaváren.

Lanovka

Během tříminutové jízdy lanovkou z historického centra Dubrovníku můžete obdivovat perlu Jadranu z výšky více než 500 metrů nad mořem. Doporučujeme vám si cestu lanovkou naplánovat na večerní hodiny, abyste si mohli užít scénický západ slunce, který si můžete vychutnat třeba při posezení v baru na vrcholku hory. Měli byste ale počítat s tím, že se na lanovku obvykle čeká v dlouhé frontě, takže se raději dostavte s větším časovým předstihem. Zpáteční jízdenka stojí 100 Kun. Můžete si ale koupit jen jízdu nahoru a dolů sejít pěšky po kamenité stezce.

Ostrov Mljet

Ostrov Mljet je někdy označován jako nejzelenější ostrov Chorvatska. Nachází se na něm mnoho vesniček, pláží a zálivů s průzračně modrou vodou. Velkou část ostrova tvoří národní park, který je pečlivě udržován a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete v něm dvě unikátní jezera se slanou vodou. Celodenní výlet po ostrově Mljet vám umožní ocenit krásu jeho divoké netknuté přírody.

V Dubrovníku najdete desítky dalších zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, rozhodně si nenechte tuto chorvatskou enklávu ujít. Sice jde o turisty přeplněnou oblast, ale má to svůj důvod – jde o perlu Jadranu.