Chorvatsko – Hvar

Posted by on Jun 13, 2014 in Chorvatsko, Hvar

Hvar je jeden z největších ostrovů v Jaderském moři. V nejdelším místě měří 60 kilometrů a celková rozloha činí asi 300 kilometrů čtverečních. Tento ostrov se může pochlubit nejen nádhernou krajinou a mořem, ale také pohnutou historií. Stejně jako mnoho ostatních míst podél pobřeží Jaderského moře, byl i Hvar součástí strategické obranné linie benátského obchodního impéria v šestnáctém století. Najdete zde tedy historickou pevnost, hradby i nádherné paláce, které byly vystavěny právě v uvedeném historickém období. Jako nejslunnější jadranský ostrov patří Hvar mezi nejoblíbenější chorvatská letoviska. Na ostrově Hvar se nachází stejnojmenné město, které je jeho centrem.

Nejkrásnější pláž

Nejoblíbenější pláž na Hvaru najdete v zátoce Dubovica. Snadno se k ní dostanete taxíkem z města Hvar, ale my vám doporučujeme si ve městě vypůjčit a dojet do zátoky po vlastní ose. Naskytnou se vám dech beroucí výhledy na průzračnou modrou mořskou hladinu. Budete moci sjet z hlavní cesty a projet se po méně využívaných stezkách. Samotná pláž je potom čistá a útulná. Budete na ní mít pocit, že se nacházíte někde, kam ještě civilizace nestihla dorazit. Jde o ideální místo pro piknik. Zkombinujte výlet na kolech z Hvaru, objížďku zátoky a piknik na pláži po osvěžující koupeli v čistém moři a den si opravdu užijete.

Místní kuchyně

Pokud jde o místní pokrmy, pochopitelně na vás ve městě Hvar čeká pestrá nabídka mořských plodů. Místní pořekadlo říká, že správná ryba by měla plavat třikrát – poprvé v moři, podruhé v olivovém oleji a potřetí ve víně. Patříte-li tedy k milovníkům olivového oleje a vína, přijdete si ve Hvaru rozhodně na své.

Hvar je ostrov, který je jako stvořený pro letní ničím nerušený odpočinek. Mnoho nádherných historických míst, bohatá místní kuchyně a nádherné pláže – to vše dělá z Hvaru jedno z nejlepších chorvatských letovisek.