Chorvatsko – Split

Posted by on Jun 15, 2014 in Chorvatsko, Split

Split je hned po Záhřebu největší město Chorvatska. Charakteristické je nepřetržitým ruchem v ulicích – žije se zde ve dne i v noci. Toto město má mnoho co nabídnout – na jednom místě zde najdete unikátní historické památky z doby Říma i nádherné dlouhé pláže. Do Splitu mimochodem jezdí i pravidelná sezónní linka Českých drah, která je tak jediným přímým vlakovým spojením České republiky a Jaderského moře. K Česku tak má toto město velice blízko. Pojďme si ukázat hlavní turistické atrakce Splitu, které se rozhodně vyplatí navštívit.

Ostrov Hvar

Pokud budete ve Splitu, určitě podnikněte lodí výlet na ostrov Hvar. Ze Splitu na něj pravidelně jezdí trajekt. Prostředí ostrova skýtá mnoho odlehlých zákoutí pro vycházky s možností panoramatických výhledů na nádhernou krajinu. Je zde mnoho starých uliček, různorodých restaurací i míně frekventovaných míst pro koupání. Určitě si zde najdete svoji vlastní malou pláž, kde vás nikdo nebude rušit. Pokud pak vyšplháte na citadelu uprostřed města Hvar, naskytne se vám unikátní výhled na přístav a staré město. Hvar vypadá, jako by byl ještě netknutý civilizací. Využijte toho a prozkoumejte tento krásný kousek přírody.

Diokleciánův palác

Diokleciánův palác najdete přímo uprostřed Splitu. Jedná se o památku, která je zařazena na seznam UNESCO. Z části jde o monument, z části o spleť malých uliček, které oplývají vlastním životem. Ve dne i v noci se zde můžete zaposlouchat do různorodé pouliční hudby. V létě jde však o místo, které akumuluje okolní horko. Proto vám doporučujeme Diokleciánův palác navštívit v podvečerních hodinách. Kromě toho, že zde bude tou dobou příjemnější klima, nebudete se navíc muset střetávat s tak velkými davy turistů. Přímo na schodech k antickým stavbám jsou pro nachystány podušky, které můžete využít k odpočinku, během kterého budete obdivovat krásy původní architektury.

Město Split nabízí unikátní kombinaci ruchu moderního města, nedotknuté přírody na přilehlých ostrovech a historických památek, z nichž nejvýznamnější jsme vám výše představili. Split je tak snovým místem pro každého turistu.