Dovolená Kréta 2015

Posted by on Mar 2, 2015 in Cestování

Dovolená Kréta 2015

Pobyt v Řecku je plný vína, smíchu, tance a dobré nálady. To potvrdí asi každý, kdo tam někdy byl na dovolené. Žije se tam úplně jinak než tady, to je zcela jasné. Třeba taková dovolená Korfu Vás o tom přesvědčí. Krásné klima, špičkové prostředí. Výlet do Středozemí, na který asi jen tak nebudete moci zapomenout, protože Vás doslova a do písmene uchvátí.

A co teprve takový ostrov Kos. Hippokratovo rodiště s celkem více než dvaceti tisíci obyvateli (zhruba polovina žije ve stejnojmenném hlavním městečku) nabízí třeba možnost navštívit takzvaný Asklépion, jenž je asi čtyři kilometry od hlavního města ostrova. Pěstuje se tu prvotřídní víno, dostanete tu i kvalitní olivy nebo fíky. Prostě středomořská oblast jako vyšitá! Snad jen škoda, že antických památek se tolik nedochovalo. Silné zemětřesení v první polovině minulého století je poněkud poničilo, takže někdejší sláva Kósu leží částečně v ruinách.

Stojí tu slavný Hippokratův platan, v jehož stínu prý slavný lékař učil své následovníky na praxi. Bohužel, není to pravda, vědci odhadují, že tento platan není tak starý (ale na druhou stranu, mohl dost dobře vzejít z větvičky toho původního).

Místo, kde žil Alexis Zorbas? Minojská kultura? Ano, to vše je Kréta 2015, naprosto ideální místo pro dovolenou. Jedno z nejlepších vín na světě, a to rozhodně není jediná věc, kterou tento krásný ostrov nabízí. Osm tisíc kilometrů čtverečních nabízí doslova a do písmene průřez celou historií lidstva. Minojský palác v Knóssu je skutečným bonbonkem pro každého antického labužníka. Je tu také například nejdelší soutěska Evropy a také přístav, který postavili medievální vládci Středomoří z Benátek. Ti zde byli po několik století pány – na Krétě se tak misí jak byzantské, tak právě benátské vlivy. A působí to více než zajímavě! Řecko je prostě zemí mnoha krás!