Kuba – perla karibského souostroví

Posted by on Jun 18, 2014 in Cestování, Kuba

Kuba – perla karibského souostroví

Kuba je největším ostrovním státem ležícím v karibském souostroví Velké Antily. Na rozloze 109 886 km2 žije přes 11 milionů obyvatel. Kuba je jednou z mála zemí se socialistickým režimem s vládnoucí mocí jedné politické strany.

Hlavním městem je Havana, přezdívaná také jako Paříž Karibiku. Země je ve správním členění rozdělena do 16 provincií, pod které spadá celkem 169 obcí.

Ostrov leží v tropickém pásmu, které výrazně ovlivňuje jeho podnebí. Na Kubě je po celý rok příjemné teplo. Průměrná teplota se pohybuje okolo 25 °C. Místní počasí je ovlivněno větrnými proudy pasáty a vydatnými dešti. Na tropickém ostrově nejvíce prší v říjnu, listopadu a květnu.

Turistické zajímavosti

ID-100204075Na Kubě je každým dnem stále co objevovat. Hlavními lákadly jsou nádherné pláže, křišťálově čisté moře, a také atmosféra kubánských měst.

Kromě hlavního města Havany, kde nalezneme mnoho historických památek, náměstí a fontán, stojí za návštěvu netradiční město Barocoa, které leží na jihovýchodě Kuby. Právě zde v roce 1942 přistál Kryštof Kolumbus. Barocoa je kouzelná svým poklidným stylem života, malebnými úzkými uličkami a nádhernou tropickou přírodou.

Přejete-li si strávit den nebo rovnou týden v romantickém ráji, pak zavítejte na poloostrov Varadero, který je vzdálen přibližně 100 km od Havany. Varadero vyniká čistou přírodou bez moderních zásahů člověka. Vychutnat si můžete překrásné laguny, potápění u korálových útesů nebo jedinečné plavání s delfíny.

Doprava

Na Kubu létá přes sto různých leteckých společností. Při cestování z Prahy počítejte s minimálně jedním přestupem. Po turisty z Evropské unie platí vízová povinnost.

Po Kubě jsou turisté přepravování speciálními autobusy pro cizince, které jsou pro normální Kubánce nedostupné. Využít však můžete i zcela běžnou autobusovou dopravu. Individuálně si lze pronajmout osobní automobil, ovšem ceny za půjčení jsou vyšší, než je běžně ve světě obvyklé.

V případě, že byste chtěli po ostrově cestovat vlakem, připravte se na ne příliš vyhovující stav železnice, četnou poruchovost a zpoždění spojů. Osobní vlaky jsou na Kubě spíše raritou. Kuba je totiž poslední zemí v karibské oblasti s pravidelným železničním spojením.